Заява ГО "Ла Страда-Україна" щодо справи Завадського    Заява ГО «Ла Страда – Україна»

                                                                                    

Київ, 15 червня 2016 р.

 

         13 червня 2016 року Подільським районним судом м. Києва було прийняте рішення щодо зміни запобіжного заходу з тримання під вартою на взяття на поруки громадянину Завадському, який обвинувачується у скоєнні ряду злочинів стосовно статевої свободи та недоторканості дітей. Йому інкримінується скоєння злочинів розбещення дітей (стаття 156 ККУ «Розбещення неповнолітніх») та задоволення статевої пристрасті неприродним шляхом (стаття 153 «Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом»).

          Потерпілими в справі визнано шість хлопчиків віком від 10 до 15 років (на момент скоєння злочину), але скільки їх було в дійсності невідомо.

Судом першої інстанції (Подільській районний суд м. Києва) винесено вирок громадянину Завадському за скоєні злочини у вигляді 13 років позбавлення волі, а його співучасникам – 7 та 3 роки.  Особа, яка була співучасником Завадського по справі, вже була звільнена від відбування покарання на підставі «закону Савченко» на початку 2016 року.

         При цьому з боку захисників громадянина Завадського здійснювався тиск та лунали погрози на адресу працівників поліції, які здійснювали оперативно-розшукові дії, або тим чи іншим чином були причетні до ведення досудового слідства.

         http://pl.com.ua/zavadskij-obeshhaet-zanimatsya-s-detmi-tolko-v-prisutstvii-vzroslyh/ 

         Окрім того, відбувалася пряма маніпуляція фактом виїзду слідчого у цієї справі Морозова В. до тимчасово окупованої АРК після завершення досудового слідства у справі.

         Таке рішення суду несе загрозу для дітей, які є потерпілими у справі, на яких вже чинився тиск, і які вже зазнали повторної травматизації.  Так, біля будинків, де проживають діти, проводилися акції на захист громадянина Завадського із цькуванням дітей. Таким чином, розголошувалися персональні дані дітей та приватна інформація про них, що суперечить принципу захисту свідків та потерпілих, а також найкращим інтересам дитини.  Діти та їх батьки залякані. 

         Проблемою є  те, що громадянин Завадський може продовжувати і надалі працювати із дітьми.

         Недосконалість українського законодавства призводить до того, що статті  153, 156 не мають в якості санкцій заборони займатися певними            видами діяльності, зокрема педагогічної.

         Ситуація із громадянином Завадським, показує, що статеві злочини проти дітей можуть залишатися безкарними.

         В супереч положенням ратифікованій Верховною Радою України в липні 2012 року Конвенції Ради Європи про боротьбу із сексуальним насильством та сексуальною експлуатацією дітей, Україна не привела законодавства у відповідність із цією Конвенцією

 

«Стаття 5  Наймання, навчання та підвищення обізнаності спеціалістів, які працюють у контакті з дітьми

1. Кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для сприяння обізнаності про захист і права дітей серед осіб, які постійно контактують з дітьми в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, у судовій та правоохоронній сферах і в галузях, пов’язаних зі спортом, культурою та відпочинком.

2. Кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення надання особам, згаданим у пункті 1 цієї статті, відповідних знань про сексуальну експлуатацію та сексуальне насильство стосовно дітей, засоби виявлення таких явищ та можливості, згадані в пункті 1 статті 12 цієї Конвенції.

3. Кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів відповідно до свого національного законодавства для забезпечення умов, за яких унеможливлюється зайняття кандидатами, засудженими за вчинення діянь сексуальної експлуатації або сексуального насильства стосовно дітей, професіями, виконання яких передбачає регулярні контакти з дітьми.»

 

           

         Цей випадок також наочно продемонстрував відсутність системності у наданні допомоги та захисті дітей, постраждалих від сексуального насильства. Коли інтереси однієї відомої особи, яка вчинила злочин ставляться набагато вище інтересів багатьох постраждалих дітей. Ця ситуація демонструє, що діти є незахищеними державою від дій педофілів.

         ГО «Ла Страда – Україна» заявляє, що зазначені дії суду, не враховують не тільки найкращі інтереси дитини, але й їх право на захист, допомогу та реабілітацію. Такі дії ставлять під сумнів принцип невідворотності покарання за вчинений злочин.

         Ми звертаємося до суддів, представників правоохоронних органів з вимогою першочергового дотримання інтересів та прав дітей, захисту прав дітей – жертв сексуальних злочинів, зокрема дітей, які постраждали у справі Завадського.

         Ми звертаємося до депутатів Верховної Ради України розпочати процес приведення українського законодавства у відповідність до Конвенції Ради Європи про боротьбу із сексуальною експлуатацією та сексуальним насильством щодо дітей, зокрема посиливши відповідальність за злочини проти статевої недоторканності дітей, а саме в статтях 153 та 156 ККУ (законопроект № 2016).

         Ми звертаємося до Кабінету Міністрів України, державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування забезпечити створення умов та виділення коштів для надання допомоги дітям – жертвам сексуального насильства, як того вимагають взяті на себе державою зобов’язання.

         Ми звертаємося до всіх осіб, які несуть відповідальність за розвиток системи ювенальної юстиції забезпечити її повноцінне функціонування в Україні для впровадження найкращих міжнародних стандартів дотримання прав дітей.

        

Для довідки

 

З 2006 року за матеріалами Головного управління Національної поліції України в м.Києві за злочини проти статевої недоторканності та свободи дітей засуджено 123 особи. По «закону Савченко» звільнено 8, ще 22 особи будуть звільнені найближчим часом.

 Один з тих, хто відбував покарання за зґвалтування дитини і вийшов по «закону Савченко» з місць позбавлення волі, зґвалтував після звільнення 19 річну дівчину.

Інший засуджений, який відбув покарання за зґвалтування 9 річної дитини та вийшов з місць позбавлення волі в квітні 2016 року в Голосіївському та Подільському районах  м. Києва зґвалтував двох дівчат віком 10 та 11 років.

 

 

           


Назад